Dawni Herosi Boisk

• autor: KroliK, 2015-09-11 21:17

Dawni herosi boisk (11)

49. Roman Korynt (ur. 1929)

Obrońca. Zanim został piłkarzem uprawiał boks zdobywając tytuły mistrza Wybrzeża w wagach lekkiej i półśredniej. Jako piłkarz występował w barwach Gromu Gdynia, Gedanii Gdańsk, Lublinianie, Legii Warszawa i Lechii Gdańsk. W tym ostatnim zespole rozegrał najwięcej spotkań (207). Syn Romana – Tomasz był napastnikiem, i podobnie jak ojciec reprezentantem Polski. Roman Korynt nie korzystał na boisku ze swoich bokserskich umiejętności, lecz grał niezwykle elegancko. Był znany z umiejętności przewidywania poczynań rywali, co sprawiało, że był nadzwyczaj skuteczny w swoich poczynaniach. Korynt był u schyłku lat 50 zaliczany do grona najlepszych stoperów w Europie. W reprezentacji kraju rozegrał 34 mecze pełniąc czterokrotnie funkcję jej kapitana. Laureat „Złotych Butów” w plebiscycie „Sportu” (1959, 1960).

48. Maciej Szczęsny (ur. 1965)

Bramkarz. Karierę rozpoczął w Gwardii Warszawa. Był też zawodnikiem warszawskiej Legii, Widzewa Łódź, Polonii Warszawa, z którymi zdobył tytuły mistrza Polski. Szczęsny to jedyny piłkarz, który zdobył mistrzostwo Polski z czterema różnymi klubami. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem bramkarzy drugoligowego Znicza Pruszków, a później ekstraklasowej Korony Kielce. Jest komentatorem telewizyjnym. W reprezentacji Polski rozegrał w latach 1991 – 1996 7 spotkań. Jest ojcem bramkarza reprezentacji – Wojciecha.

47. Jerzy Kraska (ur. 1951)

Pomocnik. Wychowanek Maziowii Płock. Grał też w Gwardii Warszawa i fińskim KuPS Kopio. Był zawodnikiem grającym niezwykle kreatywnie i nowocześnie, podatnym jednak na kontuzje, które szybko załamały mu piłkarską karierę. W reprezentacji Polski wystąpił 13 razy, w tym w 5 meczach na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) zdobywając złoty medal. Jako trener prowadził drużynę rezerw Legii Warszawa, a także zespół warszawskiej Gwardii.

46. Roman Lentner (ur. 1937)

Napastnik. Legenda Górnika Zabrze, w którym rozegrał 241 spotkań i zdobył w nich 75 bramek. Z Górnikiem zdobył ośmiokrotnie tytuł mistrza Polski. Wyczynem był gol zdobyty przez Lentnera w 1957 roku w 6 sekundzie meczu Górnika Zabrze z Zagłębiem Sosnowiec. Był 37-krotnym reprezentantem Polski strzelając w tych meczach 7 bramek. Piłkarską karierę zakończył w GKS Wesoła. Obecnie mieszka na terenie Niemiec.

45. Eugeniusz Faber (ur. 1939)

Napastnik. W latach 1959 -1971 zawodnik Ruchu Chorzów, w którym rozegrał 284 spotkań zdobywając 104 bramki. Karierę zakończył we Francji (RC Lens, 104 mecze, 44 bramki). Miał wrodzoną lekkość gry, słynął z dynamicznych rajdów zarówno prawą, jaki i lewą stroną boiska, doskonałych centr. Jako zawodnik chorzowskiego Ruchu był dwukrotnym mistrzemPolski. W reprezentacji Polski wystąpił 36 razy zdobywając dla niej 11 bramek.

autor: ~anonim 2015-11-21 21:10:25

avatar W latach60-tych na obozie przygotowawczym w Pulawach byla Lechia Gdansk,Odra Opole i Ruch Chorzow.Mialem okazje obserwowac Korynta,Fabera i braci Blauthow.Rowniez w tych latach bylem w Chorzowie na meczu Polska=Holandia.Gral Faber ale gral slabo wiec krzyknalem:zmienic Fabera.!W tym momencie poczulem silne uderzenie w plecy.Ktos wytlumaczyl mi,ze Faber jest z Chorzowa.Zamilklem.W przerwie za Fabera wszedl Jarosik.Strzelil bramke a druga wypracowal.Uslyszalem z ty6lu:pierona,on mial racje!!I drugi glos:no to mu polej.Wiedzialem ze nie moge odmowic.Ale tych kolejek bylo tyle ze z trudem dotarlem do autokaru.Taka moja refleksja z dawnymi herosami.