Dawni Herosi Boisk

• autor: KroliK, 2015-09-02 12:18

Dawni herosi boisk (10)

54. Andrzej Jarosik (ur. 1944)

Napastnik. Wychowanek Zagłębia Sosnowiec, w którego barwach rozegrał 265 spotkań strzelając w nich 113 bramek. Z powodu charakterystycznego sposobu prowadzenia piłki był nazywany „połykaczem przestrzeni”. W latach 1971 – 971 był królem strzelców 1 ligi. W reprezentacji Polski zadebiutował w 1965 roku w meczu z Bułgarią i wystąpił łącznie w 25 meczach zdobywając 11 bramek. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), w których zdobył złoty medal. W trakcie igrzysk niespodziewanie zakończyła się kariera reprezentacyjna Jarosika, który w meczu z ZSRR odmówił trenerowi Górskiemu wejścia na zmianę, ponieważ był rozczarowany tym, że mecz rozpoczął na ławce rezerwowych. W 1975 r. przeniósł się do Racingu Strasbourg, by po rocznej grze zasilić szeregi S.C. Tulon, w którym zakończył karierę. Na stałe przebywa we Francji.

53. Jan Liberda (ur. 1936)

Napastnik. Piłkarską karierę związał z Polonią Bytom reprezentując klub w 303 spotkaniach ligowych, w których zdobył 147 bramek. Z Polonią zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski, Puchar Intertoto i Puchar Ameryki. Był znany z zamiłowania do gry kombinacyjnej, często inicjował ataki z głębi pola. Był laureatem „Złotych Butów” w plebiscycie redakcji „Sportu”. Był dwukrotnym królem strzelców ekstraklasy. W reprezentacji Polski rozegrał 35 spotkań i strzelił 8 bramek.

52. Bronisław Bula (ur. 1946)

Napastnik/pomocnik. W latach 1958-1978 zawodnik Ruchu Chorzów, w którego barwach rozegrał 318 spotkań (81 bramek). Był trzykrotnym mistrzem Polski i zdobywcą Pucharu Polski. Od 1978 r. był zawodnikiem FC Ruen. W reprezentacji Polski wystąpił 26 razy i zdobył 5 bramek. Stylem gry Bula przypominał do złudzenia Kazimierza Deynę.

51.Jan Furtok (ur. 1962)

Napastnik. Grając w Polsce reprezentował barwy GKS Katowice w latach 1980-1988 i 1995-1997. W swojej karierze grał również w Hamburger SV i Eintracht Frankfurt. Był wicekrólem strzelców Bundesligi. W reprezentacji Polski grał w latach 1984-1993 (36 spotkań, 10 goli). W 1993 roku w meczu z San Marino sędzia nie zauważył zdobytej przez Furtoka bramki ręką. Do 2009 r. był prezesem GKS Katowice, a w styczniu 2010 r. został dyrektorem sportowym reprezentacji narodowej.

50. Jacek Gmoch (ur. 1939)

Pomocnik/obrońca. Wychowanek Znicza Pruszków, a od 1958 do końca kariery zawodnik Legii Warszawa, z którą dwukrotnie zdobył Puchar Polski i mistrzostwo kraju. W Legii Gmoch rozegrał 190 spotkań i był autorem 11 bramek. W reprezentacji Polski wystąpił 29 razy. Karierę piłkarską zakończył w sierpniu 1968 r. w meczu kadry PZPN z reprezentacją „Ekspresu Wieczornego” doznając skomplikowanego złamania nogi w następstwie niefortunnej interwencji bramkarza własnej drużyny. Po tym wydarzeniu rozpoczął pracę jako trener. Był współpracownikiem Kazimierza Górskiego i twórcą tzw. banku informacji oraz prekursorem naukowych metod w piłce nożnej. W 1976 r. został selekcjonerem reprezentacji Polski, którą prowadził w trakcie mistrzostw świata w Argentynie (1978) kończąc rozgrywki na 5 miejscu. Po mistrzostwach świata przez 30 lat prowadził zespoły na terenie Grecji, w której obwołano go jednym z pięciu najlepszych w historii greckiego futbolu trenerów oraz przyznano mu tytuł najlepszego trenera lat osiemdziesiątych. Przyznano mu także w specjalnym trybie obywatelstwo Grecji. Jest autorem książki „Alchemia futbolu”, dziennikarzem sportowym i komentatorem telewizyjnym.