Dawni Herosi Boisk

• autor: KroliK, 2015-03-20 15:14

Dawni herosi boisk (3)

89. Tomasz Hajto (ur. 1972)

Obrońca. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski. Profesjonalną karierę piłkarską rozpoczął w 1991 r. w Hutniku Kraków, przechodząc po dwóch latach do Górnika Zabrze. W latach 1997 - 2006 grał za granicą w MSV Duisburg, Schalke 04, FC Nürnberg, Southampton F.C., Derby Country F.C.. Po powrocie do Polski występował jeszcze w Górniku Zabrze i ŁKS Łódź. Po zakończeniu kariery zawodniczej był szkoleniowcem Jagiellonii Białystok, a obecnie jest trenerem I-ligowego GKS Tychy. W reprezentacji Polski zadebiutował w 1996 roku w meczu przeciwko Cyprowi. Łącznie rozegrał w niej 62 mecze strzelając w nich 6 bramek. Tomasz Hajto słynął z twardej, zdecydowanej gry, dalekich wyrzutów z autu oraz groźnych strzałów z dystansu.  W marcu 2008 r. w meczu Górnika Zabrze z Polonią Bytom Hajto strzelił polonistom gola z odległości 60 metrów. Niezbyt lubiany przez kibiców.

88. Michał Matyas (1910 - 1975)

Napastnik. Wychowanej Lechici Lwów, a później zawodnik lwowskiej Pogoni, w której barwach rozegrał 156 spotkań strzelając w nich 100 goli. Po zajęciu w 1939 Lwowa przez Armię Czerwoną został przeniesiony do Dynama Kijów. Po zakończeniu wojny Matyas jako repatriant zamieszkał na Śląsku, gdzie do 1948 r. reprezentował barwy Polonii Bytom.  Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem m.in. Wisły Kraków, Stali Mielec, Cracovii, Górnika Zabrze. Trzykrotnie pełnił także funkcję selekcjonera reprezentacji Polski (1950 – 1952, 1954, 1966-1967). Był piłkarzem świetnie wyszkolonym technicznie.

87. Edmund Zientara (1929 - 2010)

Napastnik, pomocnik. 29 - 2010)Wychowanek Polonii Warszawa, lecz najlepsze swoje lata jako piłkarz spędził w Legii Warszawa (1950-1952, 1956-1962) zdobywając w jej barwach mistrzostwo oraz Puchar Polski (1956). W 1953 r. Zientara grał w Lublinie w zespole Lublinianki. Edmunda Zientarę mogli także podziwiać piłkarscy kibice w Australii, bo w latach 1962-1965 grał w Melbourne polonijnej drużynie Maribyrnong. W reprezentacji Polski rozegrał 40 spotkań m.in. 50 – 1952, 1954,podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960). W 19 spotkaniach był kapitanem drużyny narodowej. Zientara uczestniczył meczu otwarcia stadionu Camp Nou w Barcelonie, w którym reprezentacja Polski występująca pod nazwą Reprezentacji Warszawy przegrała 4:2 z drużyną gospodarzy. Jako trener prowadził zespoły Pogoni Szczecin oraz Stali Mielec, z którą zdobył w 1976 r. mistrzostwo Polski. Był człowiekiem niezwykle skromnym, chociaż słynny „France Football” zaliczał go do graczy reprezentujących światowy poziom.

86. Teodor Peterek (1910 - 1969)

Napastnik. Karierę piłkarską rozpoczął w Śląsku Świętochłowice, ale od 1928 roku do wybuchu II wojny światowej był czołowym zawodnikiem Ruchu Chorzów, w którym wraz z Ernestem Wolimowskim i Gerardem Wodarzem tworzył najlepszy w historii atak drużyny Niebieskich. W barwach Ruchu Peterek rozegrał 188 spotkań, w których zdobył aż 153 gole. Ze względu na wzrost (182 cm) dominował w grze głową. Był 5-krotnym mistrzem Polski oraz 2-krotnym królem strzelców. Brał udział w olimpiadzie w Berlinie. Po wybuchu wojny grał w zespole Bismarckhütter Sport Verein reprezentującym niemiecką mniejszość w Chorzowie. Został w 1942 roku przymusowo wcielony do Wermachtu, ale podczas pobytu we Francji poddał się przy najbliższej okazji aliantom, a następnie trafił w szeregi Wojska Polskiego reprezentując jego drużynę piłkarską w 88 spotkaniach. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem bez większych w tym zawodzie sukcesów. Teodor Peterek był przez ponad 70 lat rekordzistą świata strzelając bramki w 16 meczach ligowych pod rząd. Rekord ten pobił dopiero w 2013 roku … Leo Messi.

85. Dariusz Kubicki (ur. 1963)

Obrońca. Pierwszy piłkarski trening podjął w Meblarzu Nowe Miasteczko, by po kilku latach zasilić Lechię Zielona Góra. W pierwszej lidze zadebiutował w 1981 w barwach Stali Mielec. W ty samu roku wraz z reprezentacją Polski do lat 18 zdobył tytuł wicemistrza Europy, a rok później zadebiutował w reprezentacji seniorów, w której rozegrał później 46 spotkań. W barwach warszawskiej Legii dwukrotnie (1989, 1990) zdobył Puchar Polski, a w 1991 roku uczestniczył w europejskich rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów docierając w nich do półfinału. Dobra postawa na boiskach sprawiła, że Kubicki skorzystał z ofert klubów angielskich grając od 1991 r. do zakończenia kariery w 1998 r. w Aston Willa, Sunderland, Wolverhampton, Tanmere Rovers, Carlisle Unitek, Darlington. Jako trener dwukrotnie prowadził zespół warszawskiej Legii i rosyjskiego Sibira Nowosybirsk, Polonii Warszawa, Górnika Łęczna, Lechici Gdańsk, Znicza Pruszków, Wisły Płock, Dolcana Ząbki, Podbeskidzia Bielsko-Biała. Aktualnie szkoli piłkarzy I-ligowej Olimpii Grudziądz.

c.d.n.