Rozmyślania w cieniu bramki

• autor: KroliK, 2014-12-15 13:18

Rozmyślania w cieniu bramki (2)

Uświadomiłem sobie, że moja współpraca ze stroną internetową Korony Łaszczów trwa już ponad 6 lat. Pierwszy felieton „Widziane z oddali” ukazał się we wrześniu 2008 roku. Wydaje się, że to cała już epoka.

Przeglądając stare teksty dostrzegłem przy okazji olbrzymie zmiany, jakie w tym czasie nastąpiły w środowisku piłkarskich kibiców.

Pamiętam, że od zawsze byłem zdecydowanym przeciwnikiem chamstwa prezentowanego w licznie zamieszczanych komentarzach, które obfitowały w wulgaryzmy, słowa powszechnie uważane za obraźliwe. Teraz, na szczęście, już tego nie widać i poziom wypowiedzi wyraźnie się poprawił. Problem jednak w tym, że dyskusja na forach internetowych zanika. Rzadko kiedy, z wyjątkiem kibiców Unii Hrubieszów, podejmowane są próby szerszej dyskusji o problemach własnej drużyny, czy też szersze spojrzenie na ligowe rozgrywki. Można odnieść wrażenie, że mało jest osób, których interesuje to, co dzieje się w piłkarskim światku. Marazm i stagnacja zatacza coraz szersze kręgi.

Na domiar złego brakuje na Zamojszczyźnie prawdziwych pasjonatów piłki nożnej gotowych do inicjowania w swoim środowisku propiłkarskich przedsięwzięć: dyskusji, organizowania klubów kibica z prawdziwego zdarzenia, komentowania bieżących wydarzeń sportowych. Co gorsza, nieliczne grono autentycznych pasjonatów kurczy się, czego dowodem jest rezygnacja Tomasza Pakuły ze współpracy ze stroną internetową Igrosu Krasnobród. To duża strata dla wszystkich, którym leży na sercu popularyzacja piłki nożnej w regionie. Cała nadzieja w tym, że pan Tomasz może jeszcze zmienić zdanie i kontynuować to, co czynił doskonale – popularyzować futbol.

Cieszy natomiast ścisła współpraca redakcji „Kroniki Tygodnia” z Zamojskim Okręgowym Związkiem Piłki Nożnej. Wszelkiego rodzaju plebiscyty, prezentacje zespołów, zawodników, sprawozdania z poszczególnych spotkań piłkarskich różnych szczebli, wywiady oraz artykuły przyczyniają się do wzrostu zainteresowania tą dyscypliną sportu, stwarzają pozytywny wokół niej klimat. Do prawdziwie piłkarskiej Europy dzieli nas jeszcze spory dystans, czego dowodem są skandale i wybryki kibiców np. warszawskiej Legii, których tępe mózgi nie przyjmują do wiadomości faktu, że prymitywizm w zachowaniu na trybunach stadionów budzi jedynie wstyd i zażenowanie. Zadaniem środków masowego przekazu, w tym prasy, jest upowszechnianie właściwych wzorców zachowań, by nie dochodziło do sytuacji, że oglądamy polski zespół grający mecz przy pustych trybunach. Mam nadzieję, że dożyję jeszcze czasów, gdy wszystkie piłkarskie stadiony pękać będą w szwach, a na zdobycie karnetu na sezon swojej ulubionej drużyny trzeba odstać w długiej kolejce.

Z racji oddalenia nie mogę brać udziału w corocznym piłkarskim plebiscycie „Kroniki Tygodnia”. Redakcja nie wpadła jeszcze na pomysł umożliwienia głosowania poprzez Internet. A szkoda. Swoich czytelników proszę o udział w tym plebiscycie i oddanie głosu na kobiecy zespół Korony Łaszczów. Wprawdzie dziewczętom nie wiedzie się w pierwszej lidze najlepiej, ale i tak należy im się nagroda za całokształt dotychczasowych dokonań. Przez cztery lata zespół aktualnie prowadzony przez trenera Jerzego Bojko, także nominowanego w konkursie, dokonał rzeczy zdawałoby się niemożliwej – jak burza awansował z trzeciej ligi aż na zaplecze kobiecej ekstraligi. Ten sukces powinien zostać uhonorowany, a dziewczęta usatysfakcjonowane. Tego wymaga zwykłe poczucie sprawiedliwości. Głosujcie na Koronę, tę dziewczęcą.