Igrzyska LZS

• autor: KroliK, 2014-09-02 21:08

KORONA SREBRNYM MEDALISTĄ

OGÓLNOPOLSKICH IGRZYSK LZS

Olbrzymi sukces odniosły piłkarki Korony Łaszczów reprezentujące województwo lubelskie w piłce nożnej kobiet w trakcie trwania XVI Ogólnopolskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych, które w tym roku odbyły się w dniach 28-30 sierpnia br. na monumentalnym, pamiętającym jeszcze czasy Adolfa Hitlera stadionie w Słubicach.

Historia sportu wiejskiego ma u nas olbrzymią tradycję, którą warto będzie kiedyś przypomnieć. Dość powiedzieć, że z drużyn zrzeszonych w organizacji Ludowe Zespoły Sportowe (w skrócie LZS) wywodzą się mistrzowie olimpijscy, rekordziści świata w wielu dyscyplinach, reprezentanci kraju. To LZS był organizatorem rozgrywek piłkarskich niższych szczebli na terenach wiejskich. Stare dzieje.

Historia rywalizacji ludowych zespołów sportowych sięga 1952 r., w którym Kraków gościł uczestników pierwszej Olimpiady LZS. W 1957 roku taka olimpiada odbyła się w Lublinie. W olimpijskiej rywalizacji brało wówczas udział kilka tysięcy wiejskich sportowców. Później do 1997 roku nastąpiła przerwa, po której zawody wznowiono nadając im nazwę igrzysk. Jedno z takich igrzysk odbyło się w 2002 roku w Zamościu.

W tegorocznych Igrzyskach LZS w Słubicach, które uroczyście otworzył przewodniczący tej organizacji minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczyło ponad 1000 uczestników reprezentujących 16 województw. Reprezentacja województwa lubelskiego liczyła ponad 50 uczestników, w tym 6-osobowy zespół piłkarek Korony Łaszczów. Pod wodzą trenera Jerzego Bojko do Słubic pojechały: Justyna Krawczyńska, Iwona Stróżowska, Justyna Kaziu, Katarzyna Kot, Paulina Stojko oraz Katarzyna Stefanik.

Nasze panie spisały się znakomicie. W grupie A zajęły drugie miejsce po uprzednim rozgromieniu 12:0 reprezentacji województwa łódzkiego i nieznacznej przegranej z reprezentantkami województwa opolskiego (1:2).

W półfinale piłkarki Korony zwyciężyły reprezentację Śląska 2:0, by w finale spotkać się ponownie z opolankami. Walka była bardzo zażarta i dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę turnieju piłkarskiego pań. Została nim reprezentacja Opola, zaś nasze dziewczęta odebrały srebrne medale igrzysk. Gratulacje.

Poszczególne mecze trwały 20 minut (2 x 10) z 2-minutową przerwą. Strzelić w tym czasie rywalkom 12 bramek, jak to miało miejsce w meczu z łodziankami, jest naprawdę wielkim wyczynem potwierdzającym, że piłkarki Korony dobrze grać w piłkę naprawdę potrafią. I niech nie zapominają o tym w meczach ligowych. Do sukcesu przyczyniły się wszystkie bez wyjątku zawodniczki. Bramkarka Justyna Krawczyńska goli nie zdobyła w rozgrywkach, natomiast jako jedyna strzeliła karnego w starciu finałowym. Natomiast w meczach wyręczyły ją w tym koleżanki z pola, które dorobkiem bramkowym podzieliły się w sposób następujący: Paulina Stojko – 8, Katarzyna Kot – 7, Justyna Struszewska – 4, Justyna Kaziuk – 3, Katarzyna Stefanik – 2. Tak trzymać, dziewczętą.

Tegoroczne Igrzyska LZS zakończyły się pełnym sukcesem reprezentacji województwa lubelskiego. W tabeli punktowej igrzysk Lubelszczyzna zajęła I miejsce zdobywając 511,0 pkt. Drugie miejsce zajęła Opolszczyzna – 471,0 pkt, trzecie – Wielkopolska (443,5 pkt).

W klasyfikacji medalowej najwięcej, bo 10 krążków (3 złote, 5 srebrnych, 2 brązowe) przypadło także reprezentacji Lubelszczyzny. Na drugim miejscu uprasowała się reprezentacja województwa lubuskiego (6 medali), a trzecie miejsce zajęło województwo świętokrzyskie (4 medale).

Te sukcesy naszych reprezentantów niechaj będą zachętą dla rzeszy ich rówieśników. Warto wyłączyć komputer, by poprzez uprawianie sportu przeżyć radość sukcesu, a przede wszystkim zadbać o własne zdrowie. W zdrowym ciele – zdrowy duch.