• autor: KroliK, 2012-05-27 22:51

Stało się. ŁASZCZÓW MA PIERWSZĄ LIGĘ!!! Za sprawą żeńskiej drużyny piłkarskiej Korona Łaszczów weszła do grona klubów, które zagrają na zapleczu ekstraklasy. To olbrzymi sukces przede wszystkim ambitnych piłkarek i ich szkoleniowca trenera Rafała Heka. To również sukces władz klubu oraz władz miasta i wreszcie głównego sponsora firmy „Agrotex” – autoryzowanego dystrybutora maszyn ogrodniczych, którzy uwierzyli, że zespół dziewczyn może osiągnąć największy dotąd sukces sportowy w historii miasta, być chlubą całej Zamojszczyzny.

A zaczęło się zaledwie dwa lata temu, gdy dla wielu zaskoczeniem było zgłoszenie do rozgrywek piłkarskich drużyny kobiecej. W rozgrywkach trzeciej ligi beniaminek zdystansował konkurentki i, jak to mówią, w cuglach wygrał współzawodnictwo i awansował wyżej. W drugiej lidze, po dwóch porażkach na początku piłkarskiej jesieni, wydawało się, że Korona walczyć będzie o zajęcie bezpiecznego miejsca w tabeli. Ale zespół miał inne plany. Nikt wówczas nie przypuszczał, że te dwie porażki będą jedynymi w całych rozgrywkach i Korona stanie się kandydatem do kolejnego awansu. Po zaciętej i emocjonującej walce z reprezentującymi Lublin piłkarkami Widoku to właśnie dziewczęta Korony okazały się zwycięskie i w nagrodę zagrają w pierwszej lidze. Po niespodziewanej porażce Widoku w Michałowie nic już nie odbierze naszym dziewczętom zasłużonego awansu. Korona wyjeżdża jeszcze na mecz do Wisznic, ale jedzie tam już jako pierwszoligowiec i na pewno pokażą tam grę na takim właśnie poziomie.

Teraz przyjdzie czas na świętowanie sukcesu, przyjmowanie gratulacji. Należy mieć nadzieję, że dokonania dziewcząt Korony zostaną dostrzeżone przez media i sukces będzie odpowiednio rozpropagowany. To jednak nie może trwać zbyt długo, bo po zasłużonych wakacjach trzeba będzie wrócić do żmudnych treningów, a pierwsza liga to już nie przelewki i trzeba się do tych rozgrywek dobrze przygotować. To już jednak zmartwienie szkoleniowca i samych zawodniczek, które dowiodły, że talentu i ambicji im nie brakowało i nie zabraknie. Na wysokości zadania muszą też stanąć władze klubu i miasta, by zapewnić drużynie będącej ich wizytówką odpowiednich warunków. Chodzi oczywiście o zabezpieczenie odpowiednich dla poziomu rozgrywek środków finansowych. Wiadomo, że wszystkie samorządy borykają się z problemem środków budżetowych, ale byłoby krótkowzrocznością, wręcz głupotą, oszczędzanie na czymś, co przynosi korzyści wynikające z promocji miasta i gminy. To za sprawą piłkarek szerokim echem odbije się sprawa ich awansu do pierwszej ligi, gdyż jest to największe w ostatnich latach wydarzenie sportowe na Zamojszczyźnie. Pod względem piłkarskich dokonań cała Lubelszczyzna uchodzi za prowincję i dlatego każdy sukces powinien mobilizować środowisko do dalszej aktywności. Ponadto zespół Rafała Heka dowiódł, że i na prowincji, przy braku większych pieniędzy, można odnieść prawdziwy sukces. W historii futbolu jest wiele przykładów na to, że mając pieniądze można kupić najlepszych i stworzyć zespół „galacticos”. Ale takie postępowanie to wynaturzenie sportu, a nie jego istota. Jeśli rosyjski miliarder ma ochotę wydawać setki milionów funtów na zabawkę w postaci piłkarskiej to problem jego chorej osobowości. Gdyby w Łaszczowie pojawił się jakiś polski Abramowicz i chciał zafundować sobie kobiecy zespół piłkarski to w takiej sytuacji nie napisałbym o takiej drużynie ani słowa. Nasza Korona też funkcjonuje dzięki pomocy sponsora, ale jest to pomoc niezbędna i drużynę nie stać na fanaberie. Dziewczęta zyskały autentyczny sukces dzięki swoim osobistym zaletom: talentowi, ambicji, wytrwałości, chęci przeżycia sportowej przygody, wzajemnemu zaufaniu. Miały przy tym to szczęście, że trafiły na trenera będącego entuzjastą, ba, fanatykiem piłki nożnej. Mam zaszczyt i możliwość telefonicznych rozmów ze szkoleniowcem i nawet z oddali widać, że to ktoś nawiedzony, kompletnie przesiąknięty piłkarską trenerką, a przy tym facet niezmiernie rzeczowy, który już od dawna zna cele swojej pracy i metodywiodące do sukcesu. Tak trzymać, panie Rafale.

Ze zrozumiałych względów awans dziewcząt Korony przyćmił inne piłkarskie wydarzenia na Zamojszczyźnie. I dlatego jedynie z obowiązku zapiszę, że seniorzy Korony pokonali w Łabuniach miejscową Spartę (0:1). Żal mi trochę pokonanych, bo to sympatyczna ekipa, która walczy z ambicją o pozostanie w lidze okręgowej. Myślę, że ta porażka nie zdecyduje jednak o spadku łabunian, gdyż ich konkurenci nie przejawiają jakoś ochoty do dalszej gry w okręgówce, o czym świadczy porażka u siebie Echa z Zawady ze zdegradowanym od dawna Olimpiakosem Tarnogród. W każdym bądź razie podopiecznym byłego szkoleniowca Korony gra w A-klasie jeszcze bezpośrednio nie zagraża i myślę, że wszystko się dla tej drużyny dobrze skończy. Trzymam kciuki.

Niespodziewanie srogie lanie Grom Różaniec sprawił wiceliderowi z Aleksandrowa. Po trzech kolejnych remisach przyszła kolej na bolesną porażkę (4:1), ale i tak Aleksandria pozostawi po sobie bardzo dobre wrażenie.

Najwięcej bramek w tej kolejce obejrzeli kibice w Hrubieszowie, gdzie tamtejsza Unia wprawdzie straciła aż cztery gole w spotkaniu z Turem Turobin, ale jej piłkarze strzelili jedną bramkę więcej i trzy punkty pozostały na miejscu.

W Zamościu Igros Krasnobród nie zbliżył się nawet do sukcesu, a mecz dowiódł, że awans zdobyła drużyna bezwzględnie w tych rozgrywkach najlepsza.

Pamiętajmy jednak, że awans do IV ligi to nie to samo, co na zaplecze ekstraklasy. Dlatego wszystkim kibicom Korony należy się święto.

autor: ~anonim 2012-05-29 05:51:13

avatar viva ŁKS

autor: ~qwerty 2012-06-03 10:17:17

avatar felieton jak zawsze the best off