Wywiad

• autor: KroliK, 2011-11-09 15:40

Nie zagramy w otwarte karty

Na finiszu pierwszej rundy rozgrywek czeka nas mecz na szczycie ligowej tabeli. Zajmujący pierwsze miejsce Hetman Zamość zmierzy się z drugą w klasyfikacji Koroną Łaszczów. Szlagier jesieni w zamojskiej klasie okręgowej rozegrany zostanie w piątek, 11 listopada o godz. 13 na stadionie OSiR w Zamościu. Z okazji tak ciekawego meczu rozmawiamy z Januszem Grulą - byłym piłkarzem i trenerem Hetmana, a dziś szkoleniowcem Korony.

WYWIAD

Rozmowa z Januszem Grulą, trenerem Korony Łaszczów.

Jaka atmosfera panuje w Pańskim klubie przed meczem w Zamościu?
Nie robimy z tego meczu "afery". Chcemy tym spotkaniem podsumować całą rundę, którą już możemy uznać za udaną. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przeciwnik jest bardzo mocny. Zagramy w Zamościu, a to będzie dodatkowy atut naszego najbliższego rywala. Podchodzimy do meczu z respektem. Zagramy po to, żeby wygrać. Ale to na Hetmanie ciążyć będzie presja zwycięstwa. Hetman wygrać musi, my możemy. Powalczymy o korzystny rezultat. Nie pękamy.

Czy na boisku w Zamościu możemy się spodziewać Korony w najsilniejszym składzie?
Powinniśmy wyjść na boisko w komplecie. Nikt nie będzie pauzował za kartki, nikt nie narzeka na uraz.

Chwali Pan Hetmana, a co sądzi o Koronie?
Mamy mocną kadrę. Doszło dwóch wartościowych i doświadczonych zawodników - Bartosz Stefanik i Marcin Żurawski, obaj z trzecioligowej Tomasovii Tomaszów Lubelski. Cieszymy się, że ci dwaj zawodnicy są z nami. Wiele wnieśli do zespołu. Dzięki nim siły w poszczególnych formacjach drużyny są równomiernie rozłożone. Dołączyli ludzie, którzy uporządkowali naszą grę. Dziś tworzymy kolektyw. Jesteśmy w stanie nawiązać walkę z Hetmanem, nawet na jego boisku. Ale na pewno nie odkryjemy się. Nie zagramy w otwarte karty. Nie stać nas na otwartą wymianę ciosów w pojedynku z taki silnym rywalem. Zagęścimy środek pola i skupimy się uważnie na defensywie. Jednakże podkreślam: nie staniemy murem przed własną bramką, żeby tylko się bronić. Postaramy się o pełną pulę. Mamy dobrych piłkarzy, którzy są w stanie postraszyć defensywę Hetmana. Co prawda graliśmy w lidze z tymi samymi zespołami, z którymi rywalizował Hetman, i porównanie wyników osiągniętych przez obie drużyny jest zdecydowanie korzystniejsze dla naszego najbliższego rywala, jednak jesteśmy pełni optymizmu i woli walki.

Od lat jest Pan związany z Zamościem, parę ładnych lat był Pan piłkarzem a później trenerem w Hetmanie. Teraz stanie Pan po przeciwnej stronie barykady, zagra Pan przeciwko swemu miastu. Życzy Pan awansu do IV ligi Hetmanowi czy Koronie?
Chyba nikt nie powinien się dziwić, że życzę swemu rodzinnemu miastu jak najlepiej. Oczywiście, że chciałbym widzieć Hetmana w lidze wyższej nawet niż trzecia. Jeśli chodzi o Koronę, to nie stawiamy sobie awansu za cel. Obecnie naszego klubu nie stać na IV ligę. Chcemy natomiast grać o jak najwyższą pozycję w tabeli ligowej, o jak największą zdobycz punktową i mieć z osiągnięć w lidze satysfakcję. Nie gramy pod presją awansu. To Hetman jasno określił przed sezonem swe cele. W poprzednim sezonie, po rundzie jesiennej mieliśmy 24 punkty. Teraz mamy 35 punktów, po czternastu kolejkach. Nawet jeśli przegramy z Hetmanem, to i tak postęp jest widoczny. Już zdobyliśmy prawie 50 procent punktów więcej niż jesienią w ubiegłym roku. Kibice są z nas zadowoleni, klubowy Zarząd także. I dają nam to odczuć.

W Hetmanie zagra najskuteczniejszy w lidze Mariusz Kycko, który przez lata strzelał gole dla Korony. Będzie miał przydzielonego specjalnego "opiekuna", który otrzyma zadanie wyłączenia go z gry?
Nie przewiduję indywidualnego krycia. Nie ma potrzeby, żeby przyklejać mu "plastra". Mariusz był moim podopiecznym w dwóch klubach - w Koronie i Krysztale Werbkowice. Od lat znam go bardzo dobrze. Zresztą, każdy wie, jak on gra. Nie jest typem napastnika, który dużo biega i szuka gry. Nie jest to zawodnik, który prowadzi grę. Raczej jest lisem pola karnego. Czeka przed bramką rywala na dogodną okazję, na odbitą piłkę. Cały zespół Hetmana jest mocny. Gdybym miał wymienić zawodników, których należałoby otoczyć na boisku specjalną "opieką", to musiałbym wymienić niemalże wszystkie nazwiska. My nie mamy w składzie takich indywidualności. Dlatego indywidualne krycie rywali mija się z celem. Musimy przeciwstawić się jako kolektyw. I jak już mówiłem - tworzymy kolektyw.

Jest Pan zaskoczony, jak wielu innych trenerów, aktualną sytuacją w tabeli klasy okręgowej?
Dziwię się, że niektóre zespoły, nadające ton rozgrywkom w poprzednim sezonie - mam na myśli przede wszystkim Igros Krasnobród i Tura Turobin, spisują się zdecydowanie poniżej oczekiwań i ich możliwości. W poprzednich sezonach stawka w lidze była bardziej wyrównana. Teraz jest pięć-sześć zespołów, które zdecydowanie górują nad pozostałymi. Jest też grupa zespołów, których poziom odbiega od klasy okręgowej. Powinny grać w lidze niższej.

Czy mógłby Pan wytypować wynik meczu Hetmana z Koroną?
Jestem optymistą. Po meczu z Olimpiakosem Tarnogród spotkałem się z zawodnikami, żeby pogadać o meczu z Hetmanem. Zdajemy sobie wszyscy sprawę w tego, że będziemy musieli na boisku w Zamościu zostawić sporo zdrowia. Że nikt się przed nami nie położy. Wygramy 2:1. Wiem, że wielu będzie się śmiało z mojej prognozy. Rzeczywiście wydaje się, że jest śmieszna. Ale ja nie wyobrażam sobie porażki.

Źródło:http://www.hetman.zamosc.pl/page/353/nie-zagramy-w-otwarte-karty.html

autor: ~anonim 2011-11-09 21:29:12

avatar Chciałoby się jak najczęściej czytać opinie trenera Janusza Gruli. Wyśmienity wywiad.

autor: ~anonim 2011-11-11 20:21:06

avatar Wyśmienity, bo z KRADZIEŻY!

autor: ~mulurgelmilla 2011-12-04 15:36:00

avatar Nauczylem sie wiele

autor: ~McBRpFyTbkZyb 2012-01-05 11:45:31

avatar This could not possilby have been more helpful!